Louise Winblad

Foto av:

Hugo Thambert

Louise Edlund Winblad, alias hejhejvardag, är serietecknare, illustratör, bloggare och poddare. Sedan 2013 driver hon en av Sveriges i särklass mest lästa och älskade konton där hon med stor humor och igenkänning tar sig an ämnena småbarnsliv och föräldraskap. Förutom egna serieböcker har hon bland annat illustrerat två böcker om mammakroppen och en serie hästböcker för åldern 6-9 år. Hon bor utanför Stockholm med man och tre döttrar.

Relaterat

Bebisåtervinningen

Om boken

Shirin har alltid önskat sig ett syskon. Men det blev inte så. Hon fick två! Och nu är hela huset fyllt av skrik och blöjor och papporna bara somnar överallt och ingen verkar bry sig om Shirin längre. Tur att hon har bästisarna Lexie och Olivia, och såklart sopgubbarna Bosse och Hassan som också är hennes bästisar. Men hur ska hon göra så att allt blir som vanligt igen, som det var innan bebisarna kom? Man kanske kan posta tvillingarna till faster Ellen i USA? Eller ge bort dem till slottet så att de blir kungligheter när de blir stora? Plötsligt får Shirin en snilleblixt. Hon känner ju två sopgubbar, hon ska såklart återvinna bebisarna!
En hejdlöst fnissig bok om att få tvillingsyskon man verkligen inte beställt. Mia Breitholtz debuterar som textförfattare tillsammans med Louise hejhejvardag Winblad, som gjort sig känd för sina humoristiska illustrationer som skildrar föräldraskapets alla sidor.

Mia Breitholtz, Louise Winblad

Bebisåtervinningen

Hur blev jag till? Och hur kom jag ut?

Om boken

Vinnare av Adlibrispriset 2022 – Årets bästa barnbok 0–6 år!
Mammas mage är jättestor, för där inne ligger Ebos lillebror och snart ska han komma ut! Men förut låg Ebo därinne, det vet han, för det har mamma berättat. Men hur kunde han egentligen komma in i magen? Och hur gick det till när han kom ut?Asabea Britton är utbildad barnmorska och folkbildare inom graviditet och förlossning. Tillsammans med illustratören Louise Winblad, alias hejhejvardag, har hon skapat en bok om frågorna de allra flesta barn förr eller senare ställer.Genom Ebos berättelse får vi följa med på den fantastiska resan från ägg som möter spermie, via de nio månaderna i magen och slutligen till den stora stund när bebisen ska komma ut. Men här finns även plats för andra berättelser - det finns ju massor av olika sätt för en bebis att bli till, och nästan lika många sätt att födas på!En rättfram och spännande faktabok för alla vuxna som behöver lite hjälp på traven att förklara ett av livets allra största fenomen för nyfikna barn.

Asabea Britton, Louise Winblad

Hur blev jag till? Och hur kom jag ut?

Relaterade artiklar

Lättsamt och lärorikt om livsviktig menskunskap

Vad ska du äta när du har mens? Hur var det att ha mens förr i tiden och hur kan det vara att ha mens på olika platser i världen? Hur ser det egentligen ut med de mens-kliga rättigheterna i världen och vilka är menshjältarna?