bok

Skunk

Sheba Karim

Författare

Beskrivning

2009-09-18
Svenska
12-15

Författare

Sheba Karim

Den smarta, kaxiga och älskvärda Nina Khan ger sig i kast med vänner, familj och kärlek, och lär sig att det faktiskt är möjligt att leva i två väldigt olika kulturer samtidigt - även om saker och ting kan bli lite väl hårresande ibland …

Om Nina Khan skulle bedöma sitt eget värde på den inofficiella pakistanska poänglistan - den som hon är övertygad om att alla hennes mostrar och farbröder använder när de ska hitta de bästa giftermålskandidaterna åt sina barn - skulle hennes poäng se ut ungefär så här:

+4 poäng för att hon pliktskyldigast lyder sina föräldrar och aldrig går på fester, oavsett hur osocial det får henne att framstå på Deer Hook High
-1 poäng för att hon är hemligt avundsjuk på sin bästa vän som får lov att dejta som en vanlig tonåring
+2 poäng för att hon aldrig dricker alkoholhaltiga drycker
-10 poäng för att hon bara tänker på Asher Richelli, som pratar med Nina trots att han vet att hon har en störande sträng med hår på ryggen och därför borde tycka att hon är ett missfoster.

En ironisk och rolig debut!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

12-15

Originaltitel

Skunk Girl

Originalspråk

Engelska

Översättare

Maria Holst

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2009-09-18

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129671827

Antal Sidor

288

Ryggbredd (mm)

23

Höjd (mm)

201

Vikt (kg)

0.452

Bredd (mm)

140

Recensioner

ettrumavord.blogspot.com

”Rolig läsning uppblandad med romantik och lite ångest …”

"Jag uppskattar de rappa kommentarerna och den bitvis torra, bitska humorn. Nina har ett speciellt sätt att beskriva sitt liv och gnabbas ständigt med sina vänner. Rolig läsning uppblandad med romantik och lite ångest över trots allt ganska vanliga tonårsbekymmer."

www.svd.se

”Galghumor i balansgång mellan två kulturer”

"Här slår Sheba Karim an en galghumoristisk ton, som gör boken både lättsam och drastisk men inte döljer allvaret. Hur reder man upp en sådan situation? Gifta sig måste hon, sådan är förväntningen. Men ska det bli med en man av samma släkt, som är beredd på hårväxt? Slutet är öppet."Ying Toijer-Nilsson

”väldigt underhållande att läsa”

"Jag gillar att hela boken har en ironisk ton och att allt är skrivet humoristiskt. Den är ändå väldigt varm, kärleksfull och välskriven.Den blandningen gör Skunk väldigt underhållande att läsa."Johanna Wetterström Samuelson, 15 år, för Norrköpings Tidningar

flaskposten.wordpress.com

”Hur ni än tänker så tycker jag ni ska läsa Skunk!”

"Skunk av Sheba Karim är en småironisk, rolig bok om hur det är att leva som tjej mittemellan två världar. Jaha, suck tänker ni kanske nu – det har vi läst tidigare i t.ex. Ser mitt huvud tjockt ut i den här av Randa Abdel-Fattah. Eller tänker ni kanske: jippie, vad bra en till bok som tar upp svårigheterna många tjejer (och killar) brottas med i dagens samhälle: kulturkrockar, kärlek, vänskap och tankarna om att duga.Hur ni än tänker så tycker jag ni ska läsa Skunk!"

”lockar hon fram ett härligt humör hos sina läsare”

"Fast Nina Khans primära mål har förstås inte mycket med tro att göra. Hon har viktigare saker för sig, som att bli kysst av Ashley eller att försöka göra människorna i sin närhet glada.Det senare är en effekt som även Sheba Karim vill uppnå. Med underfundig detaljskärpa i skildringen av ungdomars vardag, lockar hon fram ett härligt humör hos sina läsare."Borås Tidning

www.bokhora.se

Johanna Lindbäck om Skunk

"”Skunk” är en bok i samma anda som ”Ser mitt huvud tjock ut i den här?”, feel good och chick lit med en religiös tvist. Och varför inte? Frågan är ju ständigt aktuell."

www.bokfreak.se

Jag skrattade till högt flera gånger!

"Det här är en smart och roligt ironisk bok. Jag skrattade till högt flera gånger! Dessutom tas kulturella skillnader och fördomar upp på ett sätt som gör att skrattet fastnar i halsgropen ibland (Ninas mamma är till exempel pakistanier men föraktar de mörkare pakistanerna och undviker därför solen för att hålla sig blek i hyn)."

 

Skunk

Om boken

Den smarta, kaxiga och älskvärda Nina Khan ger sig i kast med vänner, familj och kärlek, och lär sig att det faktiskt är möjligt att leva i två väldigt olika kulturer samtidigt - även om saker och ting kan bli lite väl hårresande ibland …

Om Nina Khan skulle bedöma sitt eget värde på den inofficiella pakistanska poänglistan - den som hon är övertygad om att alla hennes mostrar och farbröder använder när de ska hitta de bästa giftermålskandidaterna åt sina barn - skulle hennes poäng se ut ungefär så här:

+4 poäng för att hon pliktskyldigast lyder sina föräldrar och aldrig går på fester, oavsett hur osocial det får henne att framstå på Deer Hook High
-1 poäng för att hon är hemligt avundsjuk på sin bästa vän som får lov att dejta som en vanlig tonåring
+2 poäng för att hon aldrig dricker alkoholhaltiga drycker
-10 poäng för att hon bara tänker på Asher Richelli, som pratar med Nina trots att han vet att hon har en störande sträng med hår på ryggen och därför borde tycka att hon är ett missfoster.

En ironisk och rolig debut!

Sheba Karim

Skunk

Relaterat

Runaway Kid

Om boken

”Jag kallar mig Kid och jag drömmer om att rymma. Det finns egentligen bara en sak jag kommer att sakna. Grannens katt.” Så börjar Runaway Kids story. Kids hemliga dagbok. Det är rörigt i Kids liv och kaos i hennes huvud. Hennes enda egentliga trygghet är katten Mjau Mjau. Det finns saker de inte pratar om i familjen. Mamman till exempel. När ett skämt går överstyr och hon enligt sin pappa och bror drar skam över familjen blir Kid jourhemsplacerad.
Samtida och lättillgängligt om lojalitet, identitet och att stå upp för sig själv. En verklighetsbaserad berättelse med övernaturliga inslag.Svartvita illustrationer av Tone Lindholm."Petrus Dahlin berättar om konflikter och osäkerhet på ett avväpnande enkelt och ändå ingående sätt. Hans vardagliga språk är träffsäkert och autentiskt. Tone Lindholms avskalade, rena bilder förstärker och tydliggör känslorna i berättelsen." BTJ om Runaway KidPressröster :"Serietidningsestetiken i de svartvita bilderna visualiserar skickligt berättelsens innehåll. /.../ Det här är en inkännande, spännande och smått humoristisk berättelse på ett språk som flyter fint och är lättillgängligt.” BTJ om Den osynlige”Poetisk, grym, hård, mystisk, rolig, realistisk, overklig, sparsmakad. /.../ "Tidlös och ändå så rätt i tiden. Svart. Humoristisk. Varm. hård. Gripande. Frustrerande ... Ni fattar, den griper tag." Johan Anderblad, Nyhetsmorgon om Min nya vän Håken"Beskrivningarna är enkla, men målande. Replikerna är ofta korta, men laddade och vassa. Här finns mycket spänning och mörker, men också en del humor." Borås Tidning om Min nya vän Håken

Petrus Dahlin, Tone Lindholm

Runaway Kid

Banjo Baby

Om boken

Sasha vände sig mot mig och stirrade mig djupt in i ögonen. Som om hon försökte se igenom min själ.
– Men Mörten, det GÅR inte att bry sig om vad andra tycker. Dessutom finns det en massa kända och lyckade människor som har Tourettes.– Va? Vilka då? frågade jag skeptiskt.Sasha knappade på sin telefon i några sekunder innan hon skrek:– Mozart! Mozart hade Tourettes!– Va? Hade Mozart Tourettes? Pratar du alltså om ... om Wolfgang Amadeus Mozart?– Nej, jag pratar om Gösta Marmeladus Mozart, hans bror. Såklart jag menar Wolfgang! Lyssna här: ”Det finns tecken på att Mozart hade Tourettes syndrom. Människor i hans närhet har beskrivit att han ofta gjorde grimaser eller fick ansiktsryckningar, rörde händer och fötter på ett ofrivilligt, upprepat sätt och plötsligt kunde låta som en katt. Dessa beteenden har vissa forskare tolkat som motoriska och vokala tics, vilket är typiskt för Tourettes syndrom.”– Va? Lät han som en katt? Det är ju precis som jag! sa jag och mjauade så verklighetstroget att en av kaninerna plötsligt skuttade iväg in i en liten träkoja.Märta, eller Mörten som hon kallas, älskar att spela banjo och har startat en videokanal som heter Banjo Baby. En dag får hon ett meddelande från en tjej som heter Alma de Palma, som också spelar banjo och som har sett Mörtens videor. De börjar skriva till varandra och blir snabbt väldigt nära, de pratar om allt – eller nästan allt. För hur berättar för någon man gillar att man har Tourettes syndrom och plötsligt kan börja stampa med foten eller jama som en katt? Jenny Jägerfeld är tillbaka med en fristående uppföljare till bok- och filmsuccén Comedy Queen och äntligen får vi lära känna Sashas underbara bästis Märta lite bättre. Med sin säregna blandning av humor och svärta berättar Jenny Jägerfeld om kärlek och vänskap – men också om de knepiga och ibland ganska pinsamma situationer man kan hamna i när man inte alltid beter sig som förväntat.

Jenny Jägerfeld

Banjo Baby