bok

Pippi firar födelsedag

Astrid Lindgren

Författare

Ingrid Vang Nyman

Illustratör

Beskrivning

2020-04-24
Svenska
3-6

Författare

Astrid Lindgren

Illustratör

Ingrid Vang Nyman

Formgivare omslag

Emilie Ekström

Pippi Långstrump är ju evigt ung även om vi vet att hon har varit både snäll och stark i många år Nu firar vi Pippi med en ny, härlig bilderbok: Pippi firar födelsedag.

För Pippi vet minsann hur en födelsedag ska firas! Med gott humör och stor generositet ställer hon till med kalas för sina vänner Tommy och Annika. Pippi fixar en inbjudan på sitt eget sätt och barnen kommer i sina bästa gåbortskläder. Och de har med sig en födelsedagspresent: en stilig speldosa.
De stiger in i Villa Villekulla där det dagen till ära är osedvanligt välstädat. Pippi har dukat fint och bullat upp med massor av spännande bakverk. När Pippi får sin present tycker hon att det inte bara är hon som ska ha presenter. Tommy och Annika får öppna varsitt litet paket en fin liten elfenbensflöjt och en vacker fjärilsbrosch.

Vilket kalas! Det blir en härlig fest med kakor och bullar och massor med choklad och vispgrädde. Och knasigt blir det när alla till slut sätter chokladkopparna upp-och-ner på huvudet. Efter maten vill alla leka inte-stöta-golv i Pippis kök och sedan är det dags för något kusligt. Pippi tar med sina gäster upp på vinden för att leta gastar. Och gissa om hon skräms när hon plötsligt dyker upp som ett spöke! Och där på vinden hittar Pippi plötsligt sin papps gamla sjömanskista. Vilket fynd! I kistan finns en gammal nattskjorta, några pistoler och en påse med gullpengar.
När Pippi vinkar av sina gäster efter ett lyckat födelsedagskalas ropar hon: Jag ska bli sjörövare när jag bli stor skriker hon. Ska ni det?

En lekfull, generös berättelse med delvis helt nytt bildmaterial har blivit en stor, härlig bilderbok med guldomslag, jubileet till ära!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2020-04-24

Produktion

Papper

Livonia Zero Offset

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

Livonia Print Ltd

Produktdetaljer

ISBN

9789129721607

Antal Sidor

37

Ryggbredd (mm)

10

Höjd (mm)

290

Vikt (kg)

0.39

Bredd (mm)

225

Format

, Inbunden, Ljudbok

Hållbarhet

Recensioner

BTJ

”Sammantaget en vacker, genomarbetad jubileumsbok som ger nya och gamla läsare ett inbjudningskort till Pippis roliga kalas. Helhetsbetyg: 4”

 

Barnen i Bullerbyn

Om boken

Lisa, Lasse, Bosse, Britta, Anna och Olle bor i Bullerbyn, i de tre gårdarna Norrgården, Mellangården och Sörgården. De leker och leker, och det är nästan alltid roligt. De sover på höskullen, de klär ut sig, och de går i skolan. De matar lammungar, klättrar i berg, sover i skogen om natten, går och handlar och åker skridskor.
Astrid Lindgrens älskade böcker om barnen i Bullerbyn kommer nu i en samlingsvolym med illustrationer av Ingrid Vang Nyman. Alla vi barn i Bullerbyn, Mera om oss barn i Bullerbyn och Bara roligt i Bullerbyn.

Astrid Lindgren, Ingrid Vang Nyman

Barnen i Bullerbyn

Pippi på de sju haven

Om boken

Snart lämnade de Villa Villekulla och den lilla staden bakom sej, och Myskodilen gled ut över öppet hav. Medan Herr Nilsson klättrade runt i linorna grävde Annika fram några smörgåsar ur packningen. ”Tror du verkligen att vi kan hitta dit där din pappa är?” sa Tommy. ”Ja, det är inga problem”, sa Pippi. ”Vi håller kurs rakt söderut. Trehundra mil till att börja med, sen får vi väl börja leta i buskarna.”
Pippis pappa är i fara! Det får Pippi, Tommy och Annika reda på när de läser brevet i en flaskpost de upptäcker. Två matroser har stulit hans skepp och själv sitter han fängslad i ett torn i sjörövarstaden Porto Piluse, där piraterna bara ger honom vatten och bröd att äta. Pippi, Tommy och Annika måste genast ge sig iväg på en räddningsexpedition! Men överallt lurar råbarkade sjömän som vill stoppa dem – och lägga beslag på Pippis pappas skatt.Astrid Lindgren skrev ursprungligen Pippi på de sju haven som ett filmmanus 1970. Vi är många som har sett den älskade filmen som spelades in i dåvarande Montenegro, på Barbados och i Vaxholm (!) för att tillfullo likna söderhavsmiljön som Astrid skrivit om. Men detta är första gången som berättelsen illustreras. Vi får ta del av det spännande äventyret som bilderbok, i stort generöst format och omfångsrikt berättat. Serieskaparen Fabian Göranson har gjort bilderna. Vi känner igen Pippi, Tommy och Annika, men här gestaltade i en annan form och berättarstil. Det är fartfyllt, spännande och mycket att titta på.

Astrid Lindgren, Fabian Göranson

Pippi på de sju haven

 

Relaterat

Nyheter

Kan Melkersons rädda Snickargården?

I den femte bilderboken om livet på Saltkråkan är det kris på ön! Den älskade Snickargården är till salu och en direktörsfamilj vill köpa tomten för att riva och bygga en bungalow … Illustratören Maria Nilsson Thore har återigen skapat fenomenala bilder till Astrid Lindgrens berättelse.

Älskad bråkmakare i ny kostym

Mer än 60 år efter att Lotta på Bråkmakargatan gavs ut första gången ges boken ut i nyutgåva och med nygjorda illustrationer av hyllade Cecilia Heikkilä.

David Sundin är Karlsson på taket

Han är en vacker och genomklok och lagom tjock man i sina bästa år. Astrid Lindgrens Karlsson på taket är dessutom bäst i allting, om man får tro honom själv. Med en av Sveriges mest älskade komiker, programledare och författare i studion får berättelserna om Karlsson nytt liv. David Sundin läser in och i en ny rolig ljudvärld får vi följa med upp på taket.

Laga pannkakor som Pippi Långstump

Här är den – den perfekta kokboken för alla barn som bor ensamma i ett stort hus tillsammans med en apa och en häst. Men – den fungerar också utmärkt om man inte har en apa eller en häst. Om man till exempel bor med en familj som består av stora och små personer som bara vill laga eller baka något gott tillsammans. Vi firar boksläppet med att bjuda på receptet på Pippis pannkakor!

Astrid Lindgren berättar om en magisk jul

I En jul i Småland för länge sen berättar Astrid Lindgren, så som bara hon kan, om en av sina barndoms jular, om den magiska stämningen, förväntningarna och om allt roligt som hon fick uppleva.