bok

Kärlek - så funkar det!

Begagnad

Fler format

Beskrivning

2006-01-20
Svenska
9-12

Vad är egentligen kärlek? Hur vet man om man är kär i någon? Hur frågar man chans? Vad gör man när man är ihop? Kan man vara ihop med flera samtidigt?

När man är sådär åtta-nio är frågorna om kärlek och att vara ihop många. Ibland har man full koll på vad man ska göra och inte, andra gånger vet man inte alls. Kärlek - så funkar det! ger svaren.

Nicolas Jacquemot berättar på ett enkelt, lättsamt och humoristiskt vis om kärlekens alla våndor. Boken är späckad med bra, konkreta tips och idéer, till exempel Är du kär-test, tips på vad man kan göra när man äntligen har blivit ihop med sitt hjärtas drömprins/drömprinsessa, flörtskola, tecken på att den andra gillar en, kysskola, tips på vad gör man med pinsamma föräldrar.

Kärlek - så funkar det! är Nicolas Jacquemots första barnbok. Boken är illustrerad och formgiven av Erica Jacobson.

Nicolas Jacquemot, född 1974, är etnolog och journalist och har tidigare arbetat som bl. a. beteendevetare, översättare, pressredaktör och museilärare. Han har också skrivit ett par faktaböcker för vuxna. Kärlek - så funkar det är hans första barnbok.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2006-01-20

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789185243105

Antal Sidor

144

Vikt (kg)

0.286

 

Raketbajs och snorbobbor

Om boken

Var på tungan smakar surt som surast? Varför blir man yr av att åka karusell? Hur lång tid tar det innan maten blir bajs?

Följ med på en spännande berg-och-dalbanefärd uppifrån och ner genom de kletiga, stinkande och bullrande delarna av kroppen.

Visste du att det finns över 300 olika sorters bakterier i munnen? Eller att ett barns hjärta slår snabbare än en vuxens? Eller att det egentligen inte alls är magen som kurrar - det är tarmarna som säger till dig att de vill ha mat att jobba med.
Det här och mycket mer får du lära dig i Nicolas Jacquemots respektlösa, roliga, lättfattliga och ytterst informativa resa genom kroppen; från håret, öronen, ögonen, näsan, munnen, bröstet, blodet, skelettet, hjärtat, magen, tarmarna, rumpan och ända ner i fötterna. Här kan du få veta de mest fantastiska grejer om snorkråkor, rapar, hicka, spyor, kurr i magen, fisar, vårtor och fotsvett.
Fakta om kroppen varvas med roliga experiment och häpnadsväckande fakta och rekord. Henrik Langes galna illustrationer fångar tonen perfekt. Ur innehållet:
Spänn hårmusklerna
Hjärn-koll
Kräk-synonymer
Prova att bota din hicka
Varför är blåmärken blåa?

Nicolas Jacquemot, född 1974, är etnolog och journalist och har tidigare arbetat som bl. a. beteendevetare, översättare, pressredaktör och museilärare. Han har också skrivit ett par faktaböcker för vuxna. Lagom till Alla hjärtans dag utkommer hans första faktabok för barn: Kärlek - så funkar det!

Nicolas Jacquemot, Henrik Lange

Raketbajs och snorbobbor

Relaterat

Läs mer

Om boken

Att lära sig läsa är både roligt och viktigt. Och när man väl knäckt koden gäller det att få läsvana och självförtroende. "Läs mer" är boken för den som just lärt sig läsa och vill hitta flytet.
Boken tar vid där "Läs - boken för dig som vill börja läsa" slutar och är en naturlig, pedagogisk övergång till lite mer avancerade texter. Precis som i föregångaren trappas svårighetsgraden stegvis upp, här finns korta och lite längre berättelser, om vardag, skola och vänskap, alla med ett stort mått humor. Här introduceras de vanliga språkljuden som j- ng- tj- och sj-ljud samt dubbelteckning. Vi återser radarparen STOR och Liten, Rut och Rot samt Ida och Ada, men får också träffa nya bekantskaper, till exempel de charmiga kompisarna Solo och Dubbel som visar skillnaden mellan kort och lång vokal. De smarta, träffsäkra illustrationerna av Sanna Borell, Hedvig Häggman-Sund och David Henson stöttar läsförståelsen och gör läsningen lustfylld.Katarina Kuick har tagit fram bokens texter med utgångspunkt från barnets tidiga läsprocess, utan pekpinnar och utan att tumma på intresseväckande, stimulerande innehåll. Boken är granskad av speciallärare.Katarina Kuick har skrivit ett flertal böcker för barn och unga och är verksam som översättare. 2009 vann hon Augustpriset tillsammans med Ylva Karlsson för boken "Skriv om och om igen – en inspirationsbok för skrivsugna". 2023 utkom succéboken "Läs – boken för dig som vill börja läsa" som blivit ett viktigt verktyg för många nybörjarläsare.

Katarina Kuick, Hedvig Häggman-Sund, Sanna Borell, David Henson

Läs mer