bok

Hjärnkontoret

Mats Wänblad

Författare

Per Gustavsson

Författare

Annika de Ruvo

Författare

Beskrivning

1996-10-01
Svenska

Författare

Mats Wänblad, Per Gustavsson, Annika de Ruvo

Frågar man inget, får man ingenting veta! Vad är huvudvärk? Varför är planeterna runda? Vem var Freud och vad är vetenskap? Alla frågor är viktiga, stora och små, allvarliga och tokiga... Här i Hjärnkontoret får du många svar, men du lär dig också att ta reda på saker utanför bokens pärmar. För du blir ännu nyfiknare och ännu mer uppfinningsrik av att läsa den här boken! TV-producenten Annika de Ruvo och journalisten Mats Wänblad har skrivit och illustratören Per Gustavsson tecknat. Precis som i det populära TV-programmet Hjärnkontoret handlar det om datorer, teknik, miljö, rymd, medicin och djur och natur.

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

1996-10-01

Omslagsfotograf

Tom Kidd

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129638943

Antal Sidor

61

Höjd (mm)

290

Vikt (kg)

0.458

 

Familjen Monstersson: Monster och pirater!

Om boken

Roligt, lättläst och lagom läskigt – böckerna om familjen Monstersson är riktiga favoriter för alla nybörjarläsare!
I den sextonde fristående boken i serien, Monster och pirater!, vankas det skattjakt. Ebba älskar att vara hemma hos Boris, för hos familjen Monstersson kryllar det av konstiga saker. Massor av gamla släktporträtt hänger på väggarna. Men vänta nu, på en tavla syns ju piraten Jolly Rogers! Då kanske det finns en och annan gömd sjörövarskatt i huset ...Böckerna om familjen Monstersson, skrivna av Mats Wänblad och illustrerade av Pelle Forshed, är moderna klassiker i lättlästgenren som älskas av både barn och vuxna. De är perfekta för den som just knäckt läskoden, tack vare den korta brödtexten som varvas med pratbubblor med versaler. Bilderna är färgstarka och fulla av humoristiska detaljer.

Mats Wänblad, Pelle Forshed

Familjen Monstersson: Monster och pirater!

Familjen Monstersson: Ett monster i vildmarken

Om boken

En dag hittar Ebba ett tält längst inne i en garderob. Pappa blir genast entusiastisk, om de åker ut och tältar kan han ju testa sina nya fiskeprylar. Ett spännande äventyr - vem vet vad vildmarken har att erbjuda? Boris ska självklart också följa med, så att Ebba har något att göra när pappa fiskar. Och nog får Ebba och Boris att göra - när de upptäcker vad som verkligen döljer sig i vildmarken ...

Serien Familjen Monstersson är en modern klassiker i kategorin lättläst och älskas av såväl läsare och föräldrar som bibliotekarier och bokbloggare. Eller som Bibliotekstjänst skrev: "kommer att få många barn att förstå varför det är roligt att läsa".

Familjen Monstersson ingår i Rabén & Sjögrens serie med lättlästa böcker för de allra yngsta nybörjarläsarna. Lite text och läsvänlig typografi, pratbubblor med versal text plus massor av roliga färgbilder.

Mats Wänblad, Pelle Forshed

Familjen Monstersson: Ett monster i vildmarken

Relaterat

Läs mer

Om boken

Att lära sig läsa är både roligt och viktigt. Och när man väl knäckt koden gäller det att få läsvana och självförtroende. "Läs mer" är boken för den som just lärt sig läsa och vill hitta flytet.
Boken tar vid där "Läs - boken för dig som vill börja läsa" slutar och är en naturlig, pedagogisk övergång till lite mer avancerade texter. Precis som i föregångaren trappas svårighetsgraden stegvis upp, här finns korta och lite längre berättelser, om vardag, skola och vänskap, alla med ett stort mått humor. Här introduceras de vanliga språkljuden som j- ng- tj- och sj-ljud samt dubbelteckning. Vi återser radarparen STOR och Liten, Rut och Rot samt Ida och Ada, men får också träffa nya bekantskaper, till exempel de charmiga kompisarna Solo och Dubbel som visar skillnaden mellan kort och lång vokal. De smarta, träffsäkra illustrationerna av Sanna Borell, Hedvig Häggman-Sund och David Henson stöttar läsförståelsen och gör läsningen lustfylld.Katarina Kuick har tagit fram bokens texter med utgångspunkt från barnets tidiga läsprocess, utan pekpinnar och utan att tumma på intresseväckande, stimulerande innehåll. Boken är granskad av speciallärare.Katarina Kuick har skrivit ett flertal böcker för barn och unga och är verksam som översättare. 2009 vann hon Augustpriset tillsammans med Ylva Karlsson för boken "Skriv om och om igen – en inspirationsbok för skrivsugna". 2023 utkom succéboken "Läs – boken för dig som vill börja läsa" som blivit ett viktigt verktyg för många nybörjarläsare.

Katarina Kuick, Hedvig Häggman-Sund, Sanna Borell, David Henson

Läs mer

Nyheter

Magiskt om den första snön

Är snö samma sak som frukostflingor? Hur går man upp i ett snömoln? Och hur skönt är det att sitta på en isfläck endast iklädd en bebisbody? Jenny Holmqvist och Per Gustavssons bilderbok Vi går upp i snömolnet är en hyllning till snön, leken och fantasin. Allt som är kul, helt enkelt.

Nej, jag vill inte!

Måste man verkligen leka med någon bara för att en vuxen säger att man ska? I Berit vill inte, den tredje boken om nya favoritkaraktären Berit, tussas två barn ihop mot sin vilja.

Lättläst med Katten Nils och Familjen Monstersson

I två helt nya böcker i vår populära Lättläst-serie löser Katten Nils och hans kompisar ett mysterium medan 10-årsjubilerande Familjen Monstersson skapar en skrämmande bra djurpark!

Avspark för ny del av Vårt lilla landslag

Spelar man i seriespel för att vinna, eller för att det är kul? Seriespelet är fjärde delen i den populära serien barnböcker som tagits fram i samarbete med Svenska Fotbollförbundet.

Kärlek, lögner och marsvin

Får man verkligen aldrig ljuga? Kanske om man är riktigt riktigt kär? I andra boken om Berit erövrar huvudpersonen en ny vän med hjälp av en ganska opraktisk lögn.