Beskrivning
Författare
Ulf L Nilsson, Barbro Lindgren, Gunilla Hansson, Lotta Olsson, Charlotta Lannebo, Moa Eriksson Sandberg, Ingrid Olsson, Antologi
Illustratör
Lisen Adbåge, Emma AdBåge, Pija Lindenbaum, Cecilia Heikkilä, Olof Landström, Charlotte Ramel, Mari Ahokoivu
Formgivare omslag
Jeanette Wigren
Underbara, bråkiga, snoriga syskon! Här kommer den optimala samlingen syskonberättelser för alla som ska få ett syskon, har ett syskon eller kanske längtar efter ett syskon. Det handlar om att vänta på någon som ligger i mammas mage, om första tiden med en tråkig bebis som inte kan leka ordentligt, om att ha ett storasyskon som skyddar en från allt farligt i världen och om hur det känns i magen när den nya bebisen ler mot en för första gången.
Här hittar du välkända syskon som Benny och Lilla syster Kanin, men också helt nyskrivna berättelser om att längta efter en syster man bara får träffa varannan vecka, om att vara stor men vilja vara liten och om att bli avundsjuk när kompisen får ett syskon. Kort sagt en bok där alla sidor av syskonskapet får synas och som bjuder på stor igenkänning för både stora och små.
För illustrationerna står några av Sveriges allra främsta tecknare: Eva Eriksson, Emma AdBåge, Olof Landström, Ellen Ekman och många fler.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
3-6
Originalspråk
Svenska
Språk
Svenska
Publiceringsdatum
2018-04-06
Produktion
Papper
Arctic matt/G-print
Miljömärkning
Ja
CE-märkning
Nej
Tryckeri/Producent
Livonia Print Ltd
Produktdetaljer
ISBN
9789129706789
Antal Sidor
124
Ryggbredd (mm)
17
Höjd (mm)
255
Vikt (kg)
0.658
Bredd (mm)
210
Format
InbundenHållbarhet
Recensioner
Vi föräldrar
”En härlig samling för den som har svårt att bestämma sig för en enda bok om syskon. Här finns allt från den fenomenalt roliga Jamen Benny till Emma Adbåges mitt i prick-berättelse om Leni som plötsligt blir en bebis precis som lillebror.” Anna Matzinger
Norrbottens-Kuriren
"En mycket läsvärd antologi, speciellt för dem som har syskon."
Aftonbladet
"Spännande om syskondynamik. Berättelserna är underfundiga och bilderna spännande. Antologin lyckas fånga syskondynamiker från olika perspektiv." /Lidija Praizovic
Expressen
"Ett noga genomtänkt urval som samlar några av svenska moderna klassikers allra bästa variationer över temat syskon. Denna antologi kan bli bästa stöttepelaren för små barn i syskonskap."
BTJ
”En suverän antologi om syskonskap med ett urval av det bästa både vad gäller författare och illustratörer. Helhetsbetyg 5.” - Christina Wedenmark
”Ett noga genomtänkt urval som samlar några av svenska moderna klassikers allra bästa variationer över temat syskon. Denna antologi kan bli bästa stöttepelaren för små barn i syskonskap.”
Södermanlands Nyheter
”Fin antologi beskriver syskonskapets alla sidor.”
Romeo and Juliet blog
”Den här boken är den perfekta presenten till någon som precis har fått in en ny liten person i familjen. Betyg: 5/5”
BTJ
"En suverän antologi om syskonskap med ett urval av det bästa både vad gäller författare och illustratörer. Helhetsbetyg 5." – Christina Wedenmark.
Nyheter
För alla vilda, nyfikna, frihetstörstande barn i en värld av måsten och likriktning
Med lågmäld humor och en unik förmåga att skildra känslor och livets olika utmaningar tar hyllade Lisen Adbåge oss med på en spännande berättelse om att hitta hem och hitta sin flock. Hennes illustrationer bjuder in till storslagna upplevelser och fångar kampen mellan rädsla och mod – känslor som vi alla bär på, stora som små.
Roligt och fartfyllt om en busig snöboll
Äntligen kramsnö! Du vill göra en snöboll, men vad vill snöbollen? Kanske kastas, bli allt större eller kanske gå inomhus? Drömduon Sara Villius och Lisen Adbåge har skapat en bilderbok med lika mycket igenkänning som fantasi.
Emma AdBåge tilldelas Emilpriset 2024
Smålands Akademi har tillkännagivit årets pristagare. Emilpriset, som delas ut i samarbete med Litteraturnod Vimmerby, går i år till Emma AdBåge.
De är nominerade till årets plakettpriser
Nomineringarna till Svensk biblioteksförenings litterära barn- och ungdomspriser har tillkännagivits. Bland de nominerade titlarna finns Alla äter alla av Aron Landahl och En vän till tant Irene av Ellen Svedjeland och Elin Johansson med illustrationer av Emma Adbåge.