bok

Slutet

Mats Strandberg

Författare

Beskrivning

2019-01-03
Svenska
unga vuxna

Författare

Mats Strandberg

Formgivare omslag

Anders Timrén

Du är sjutton år gammal. Det är sommar och världen ser ut precis som vanligt. Men alla vet vad som är på väg. Om en månad är vi alla borta.
Vad vill du göra den sista tiden?
Vad vill du säga till dem du älskar, och vem vill du vara med när allt tar slut?
Hur känns det att veta exakt vilket klockslag du ska dö?
Och vad spelar ett liv mer eller mindre för roll?

Slutet är berättelsen om två ensamma unga människor i en värld som lever på lånad tid. En tragedi binder dem samman och växer till en besatthet, men kommer de att hitta svaren innan himlen blir vit och haven förångas?

"En myllrande och märkligt hoppfull roman med alltings ände som fond för funderingar om vad
livet faktiskt är" - Göteborgs-Posten

"Hatten av för Mats Strandberg som skrivit årets bästa bok alla kategorier" - Aftonbladet

"Slutet är årets mest spännande och sorgliga läsning" - Dagens Nyheter

"Det är helt fantastiskt. […] Det är en klassiker i mina ögon för den är så tidlös" - SVT

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

unga vuxna

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2019-01-03

Inläsare

Hedda Stiernstedt

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129713794

Recensioner

Slutet

”'Slutet' är årets mest spännande och sorgliga läsning.”

Göteborgs-Posten

” Premissen är ångestladdad, absolut, men Slutet är trots detta en myllrande och märkligt hoppfull roman med alltings ände som fond för funderingar om vad livet faktiskt är.”

Västerbottens-Kuriren

”Romanen är fruktansvärt stark. Och underligt nog: den ger livsmod.”

Dagens Nyheter

”Alla dessa stora frågor behandlas lätt och mycket övertygande av Mats Strandberg. ”

[...] Jag tror att han har ruvat på och arbetat med den här romanen alldeles extra varsamt. Han lyckas hålla samman denna pre-apokalyptiska berättelse utan att bli vare sig mästrande eller tårögd.” Jonas Thente

SVT Go'kväll

”Det är helt fantastiskt. […] Det är redan en klassiker i mina ögon för den är så tidlös.” Agneta Norrgård

Västerbottens-Kuriren

”För Slutet är också en sällsamt upplyftande berättelse.”

[...] "Inte bara för den lättköpta sensmoralen om att fånga dagen, men för påminnelsen om att leda och vardag och oinfriade planer kan vara en förmögenhet i sig. Måndagen efter ledigheten, vår stoiska väntan på nästa lov."

Dagensbok.com

”Den där balansen mellan det fantasieggande ”tänk om” och den klart igenkännbara världen gestaltar Mats Strandberg med grym fingertoppskänsla.”

[...] ”Världen han gestaltar känns trovärdig, med sina samhällsproblem, krisreaktioner, domedagssekter och domedagsfester. Jag riktigt längtar hem för att läsa vidare.”

Di Weekend

"Vill man ta tillvara på livet ska man läsa Mats Strandbergs Slutet och lyssna på Britney Spears. Fyra miljoner år av evolution på planeten Jorden kommer att utraderas. Och det finns ingenting någon kan göra. Detta är utgångspunkten för vad som förtjänar att bli vinterns mest lästa och omdiskuterade roman, Mats Strandbergs Slutet."

"...en stark text. Den ger en vink om hur det skulle kunna vara. Den berättar fullt trovärdigt (och oväntat religiöst) om dessa unga människor och deras familjer, och om hur de handskas med sin rädsla och försöker skänka både värdighet och mening åt sina sista dagar". - Ingrid Bosseldal

"På många sätt är Slutet smått genial och jämfört med Strandbergs två vuxenskräckisar Färjan och Hemmet är denna mer eftertänksam men också skarpare. Den inbäddade samhällskritiken är lika smart som den är obeveklig. Mats Strandberg är extremt bra på att skildra ungdomar men på också att sätta en stämning, hitta tonlägen, pricka in de rätta orden. …självklar läsning för alla som vill bearbeta sin klimatångest." - MARIA G FRANCKE

 

Pestblommor

Om boken

”Mats Strandberg får läsaren att dra efter andan.”
Expressen”Det är lite som om Maria Gripe och Lars Norén fått ett (litterärt) kärleksbarn.”Dagens Nyheter”Strandberg vet hur man vrider åt känsloskruvarna.”Jönköpings-PostenJag ska berätta hur det var den där hösten.Jag tänker börja med den största hemligheten av alla.Jag ska erkänna det värsta av allt:Jag ville bara att hon skulle sluta skrika.Det är hösten 1710 och pesten brer ut sina svarta vingar över Stockholm. Magdalena och hennes lillasyster Ebba tvingas flytta från huvudstaden när deras mor dör i den fruktade sjukdomen. De ska bo på Svartdamm slott, hos en moster de aldrig träffat.Slottet är vackert, men rummen står tomma och det finns knappt något tjänstefolk kvar. Det är bara början på mysterierna. Varför verkar moster Katarina hata Magdalena? Vem är den skrämmande prästen, som kommer till slottet varje vecka? Och varför får Magdalena inte träffa Katarinas styvson, eller ens ställa frågor om honom?Pestblommor är en vacker och kuslig berättelse om förbjuden kärlek och mörka hemligheter ur det förflutna. Med bilder av Elin Eplet Sandström.

Mats Strandberg, Elin Sandström

Pestblommor

Relaterat

Runaway Kid

Om boken

”Jag kallar mig Kid och jag drömmer om att rymma. Det finns egentligen bara en sak jag kommer att sakna. Grannens katt.” Så börjar Runaway Kid story. Kids hemliga dagbok. Det är rörigt i Kids liv och kaos i hennes huvud. Hennes enda egentliga trygghet är katten Mjau Mjau. Det finns saker de inte pratar om i familjen. Mamman till exempel. När ett skämt går överstyr och hon enligt sin pappa och bror drar skam över familjen blir Kid jourhemsplacerad.
Samtida och lättillgängligt om lojalitet, identitet och att stå upp för sig själv. En verklighetsbaserad berättelse med övernaturliga inslag.Svartvita illustrationer av Tone Lindholm."Petrus Dahlin berättar om konflikter och osäkerhet på ett avväpnande enkelt och ändå ingående sätt. Hans vardagliga språk är träffsäkert och autentiskt. Tone Lindholms avskalade, rena bilder förstärker och tydliggör känslorna i berättelsen." BTJ om Runaway KidPressröster om tidigare böcker:"Serietidningsestetiken i de svartvita bilderna visualiserar skickligt berättelsens innehåll. /.../ Det här är en inkännande, spännande och smått humoristisk berättelse på ett språk som flyter fint och är lättillgängligt.” BTJ om Den osynlige”Poetisk, grym, hård, mystisk, rolig, realistisk, overklig, sparsmakad. /.../ "Tidlös och ändå så rätt i tiden. Svart. Humoristisk. Varm. hård. Gripande. Frustrerande ... Ni fattar, den griper tag." Johan Anderblad, Nyhetsmorgon om Min nya vän Håken"Beskrivningarna är enkla, men målande. Replikerna är ofta korta, men laddade och vassa. Här finns mycket spänning och mörker, men också en del humor." Borås Tidning om Min nya vän Håken

Petrus Dahlin, Tone Lindholm

Runaway Kid

Banjo Baby

Om boken

Sasha vände sig mot mig och stirrade mig djupt in i ögonen. Som om hon försökte se igenom min själ.
– Men Mörten, det GÅR inte att bry sig om vad andra tycker. Dessutom finns det en massa kända och lyckade människor som har Tourettes.– Va? Vilka då? frågade jag skeptiskt.Sasha knappade på sin telefon i några sekunder innan hon skrek:– Mozart! Mozart hade Tourettes!– Va? Hade Mozart Tourettes? Pratar du alltså om ... om Wolfgang Amadeus Mozart?– Nej, jag pratar om Gösta Marmeladus Mozart, hans bror. Såklart jag menar Wolfgang! Lyssna här: ”Det finns tecken på att Mozart hade Tourettes syndrom. Människor i hans närhet har beskrivit att han ofta gjorde grimaser eller fick ansiktsryckningar, rörde händer och fötter på ett ofrivilligt, upprepat sätt och plötsligt kunde låta som en katt. Dessa beteenden har vissa forskare tolkat som motoriska och vokala tics, vilket är typiskt för Tourettes syndrom.”– Va? Lät han som en katt? Det är ju precis som jag! sa jag och mjauade så verklighetstroget att en av kaninerna plötsligt skuttade iväg in i en liten träkoja.Märta, eller Mörten som hon kallas, älskar att spela banjo och har startat en videokanal som heter Banjo Baby. En dag får hon ett meddelande från en tjej som heter Alma de Palma, som också spelar banjo och som har sett Mörtens videor. De börjar skriva till varandra och blir snabbt väldigt nära, de pratar om allt – eller nästan allt. För hur berättar för någon man gillar att man har Tourettes syndrom och plötsligt kan börja stampa med foten eller jama som en katt? Jenny Jägerfeld är tillbaka med en fristående uppföljare till bok- och filmsuccén Comedy Queen och äntligen får vi lära känna Sashas underbara bästis Märta lite bättre. Med sin säregna blandning av humor och svärta berättar Jenny Jägerfeld om kärlek och vänskap – men också om de knepiga och ibland ganska pinsamma situationer man kan hamna i när man inte alltid beter sig som förväntat.

Jenny Jägerfeld

Banjo Baby

Nyheter

”Strandberg vet hur man vrider åt känsloskruvarna”

Kritikerna hyllar Mats Strandbergs nya bok för unga läsare: Pestblommor

Kärlek och skräck i pestdrabbat 1700-tal

Mats Strandberg har skrivit flera hyllade och prisbelönta böcker för barn och unga, bland dem Engelforstrilogin och Slutet. Nu är han tillbaka med Pestblommor – en kuslig bok om sjukdom, girighet och farliga hemligheter. Boken illustreras av hyllade Elin Eplet Sandström. 

Cirkeln firar 10 år!

Idag är det tio år sedan den första boken i Engelsforstrilogin av Mats Strandberg och Sara Bergmark Elfgren gavs ut. Boken hyllades av kritikerna, älskades av läsarna, filmatiserades – och blev en världssuccé!

Mats Strandbergs Slutet vinner Storytel Awards 2020

Nu har samtliga vinnare i Storytel Awards 2020 tillkännagivits och vinnaren i kategorin Ungdom är Slutet av Mats Strandberg, inläst av Christopher Lehmann och Hedda Stiernstedt.

En av 2018 års mest omtalade böcker finns äntligen i pocket!

Mats Strandbergs Slutet hyllades av en samstämmig kritikerkör och utnämndes till en klassiker när den släpptes hösten 2018. Nu finns boken utgiven i pocket!