Beskrivning
Författare
Illustratör
Följ med in i Pettsons snickarbod och rota runt bland alla verktyg och lådor och konstiga saker. I snickarboden finns massor av spel och många gömda, hemliga skatter som läggs i din skattkista. Hjälp Pettson hitta sina försvunna verktyg. Du lär dig vad olika verktyg heter och hur de används. Bygg precis vad du vill i Pettsons brädhög - träbilar, tokiga helikoptrar, hus, cyklar, ja, vad som helst.
Spelet har fått pris för bästa barn-cd-rom (1996).
Relaterat
Nyheter
”Har man en vän ska man hälsa på den.”
Jujja Wieslanders och Sven Nordqvists radarpar Mamma Mu och Kråkan har varit barnfavoriter i över 30 år. Den nya bilderboken Mamma Mu blir ledsen är en varm berättelse om vänskap och försoning.
Sjungandet bor i gungandet
De allra flesta små barn sjunger, nynnar, tjoar och diktar – när de leker. Sjungandet bor i gungandet. Poetandet finns i spretandet med armar och ben och med orden som ska formuleras, skriver Jujja Wieslander.