bok

Alfons tycker om...

Gunilla Bergström

Författare

Beskrivning

2015-09-28
Svenska
0-3

Författare

Gunilla Bergström

Formgivare omslag

Pia Hinnerud

Alfons tycker om sånt som alla barn gillar: tårtor, vackra fjärilar, sin egen pappa ...

Öppna boken och se vad Alfons tycker om! En pekbok som håller för många läsningar.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

0-3

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2015-09-28

Produktion

Papper

Arktika

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Ja

Tryckeri/Producent

GPS Internationale Handels Holding GMBH

Produktdetaljer

ISBN

9789129698244

Antal Sidor

16

Ryggbredd (mm)

11

Höjd (mm)

160

Vikt (kg)

0.15

Bredd (mm)

148

Hållbarhet

 

Julkalas, Alfons Åberg

Om boken

Alfons har satt på sig finkläder – för snart blir det julmiddag hos Farmor.
Storkalas med tanter och farbröder och alla möjliga svågrar och svärfolk som är glada ochbara vill äta och skratta och sjunga. Det är spännande! Och idag ska Alfons och Småtting fåsitta med de vuxna, vid det riktiga vuxenbordet.Farmor ber Alfons se till så att Småtting trivs. Och visst kan Alfons göra det – han har passatSmåtting förr. Men vet de vuxna hur DE ska göra för att få Småtting att trivas?Berättelserna om Alfons Åberg har i över 50 år bjudit flera generationer på storaläsupplevelser. Böckerna ligger konstant högt på bibliotekens utlåningslistor, och GunillaBergströms originalillustrationer visas löpande på konstmuseum runt om i landet.Julkalas, Alfons Åberg är den 26 berättelsen om Alfons. Gunilla Bergström (1942–2021)hann själv inte färdigställa boken, men hennes önskan var att den skulle publiceras. UtifrånGunillas mycket utförliga skisser, har nu hennes familj och förlag varsamt lagt de sistapusselbitarna för att kunna släppa ut även denna Alfonsberättelse i världen.

Gunilla Bergström, Gunilla Bergström

Julkalas, Alfons Åberg

Stora boken om Alfons

Om boken

Visst känner du Alfons Åberg? Han bor med sin pappa och är som barn är mest. Inte så stor och inte så stark. Och slåss gör han helst inte heller. Glad och busig kan han vara, men också arg, svartsjuk och spökrädd ...

Böckerna om Alfons Åberg har älskats av generationer, och så har det varit sedan den första boken, God natt, Alfons Åberg, kom ut 1972. De är översatta till nära 40 språk och 10 miljoner Alfons-böcker har sålts över världen. På biblioteken har de legat på utlåningstoppen i decennier. Alfons ingår numera i allas vår barndom.

I den här lyxiga jubileumsutgåvan har Gunilla Bergström valt ut fem av sina böcker om Alfons, som visar honom i hans olika åldrar. Dessutom presenteras Alfons vänner och familj, så att vi även får lära känna dem bättre. Välkommen till Alfons värld, där vardagen är magi nog!

I boken ingår: God natt, Alfons Åberg, Listigt, Alfons Åberg, Vad sa, pappa Åberg?, Var är bus-Alfons? och Hur långt når Alfons?

Gunilla Bergström, Gunilla Bergström

Stora boken om Alfons

Relaterat

Nyheter

Vi firar Alfons med vacker jubileumsutgåva

I år är det 50 år sedan den första boken Alfons Åberg gavs ut. Det firar vi med en maffig jubileumsutgåva med Gunillas Bergströms bästa Alfonsberättelser – utvalda av författaren själv.

Alfons Åberg fyller 50 år!

I år firar vi 50 år med Alfons Åberg, Gunilla Bergströms älskade barnboksfigur. Alfons är ingen superhjälte eller söt sagofigur, han är bara vanlig som vi. Och kanske är det just därför som han blivit vår kompis.

”Ett geni har gått ur tiden”

Gunilla Bergström, en av våra mest älskade bilderboksskapare, gick bort den 23 augusti och sörjs av hela barnbokssverige. Här har vi samlat några röster och reaktioner på hennes bortgång.

Vi minns Gunilla Bergström

Gunilla Bergström, författaren och bildskaparen bakom bland annat de klassiska Alfonsböckerna, har avlidit 79 år gammal.

Alfons ”mamma” prisas av Glada Hudik

Författaren Gunilla Bergström får årets ”Hederskram till Bosse Östlins minne”. Via priset Hederskramen vill Glada Hudik-teaterns Supporterklubb uppmärksamma den som gjort betydande insatser för att personer med intellektuell funktionsvariation ska kunna leva ett rikt, utvecklande och respekterat liv.